Územní plán města Brna (OOP č. 1/2025)
Co je územní plán?
Dokumentace, která stanovuje základní koncepci rozvoje a uspořádání města, kterou je reagováno na současné požadavky, potřeby a dlouhodobé výzvy, které město Brno musí řešit. Jeho hlavním cílem je trvale udržitelný rozvoj a prosperita města Brna. Podoba a struktura územního plánu je určena stavebním zákonem, prováděcími předpisy a správním řádem. Územní plán města Brna byl vydán Zastupitelstvem města Brna na Z9/22. zasedání dne 10.12.2024 a nabyl účinnosti dne 31.01.2025.
K čemu územní plán slouží?
Územní plán je základní rozvojový a koncepční dokument města určující využití území, plánuje jeho rozvoj, chrání životní prostředí a koordinuje potřeby obyvatel, podnikatelů a veřejné zájmy. Je závaznou dokumentací pro rozhodování v území, a dále je závazný pro pořízení a vydání regulačních plánů.
Jak dlouho má město územní plán?
Historie územního plánování v Brně trvá nepřetržitě téměř 200 let, přičemž jeho aktuální územní plán byl vydán v roce 2024. Město Brno má dlouholetou tradici kvalitních územních plánů, se kterými se můžete seznámit na podstránce: Historie územního plánování města Brna.
Kdo spolupracoval na vytvoření ÚPmB?
Seznam zkratek a vysvětlivek k Příloze č. 6 a k Příloze č. 7
Pro úplnost je přiloženo Vyhodnocení vlivů ÚPmB na udržitelný rozvoj území, které ovšem není součástí OOP.
Doplňující informace pro veřejnost
Interaktivní prohlížení
Aplikace sloužící pro snadnější orientaci ve výkresové části.
Rozcestník pro nalezení námitky/připomínky ve fázi Veřejného projednání Konceptu ÚPmB (2011)
Dokument ve formátu PDF pro snadnější dohledání Vašeho podání v rámci OOP. Slouží pouze pro dohledání podání ve fázi projednání Konceptu ÚPmB (2011), protože vyhodnocení podání ve fázích projednání konajících se od roku 2020 byla zpracovávána odlišným způsobem.
Podrobnější popis uveden dále.
Rozcestník pro nalezení námitky/připomínky ve fázích projednání konajících se od roku 2020
Dokument ve formátu PDF pro snadnější dohledání Vašeho podání v rámci OOP. Slouží pouze pro dohledání podání ve fázích projednání konajících se od roku 2020, protože vyhodnocení podání ve fázi Veřejného projednání Konceptu ÚPmB (2011) byla zpracovávána odlišným způsobem.
Podrobnější popis uveden dále.
Opatření obecné povahy
V této sekci je kompletní textová a výkresová část nového ÚPmB zpracovaná v rozsahu požadavků stanovených zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů a zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů.
Rozhodnutí o námitkách (včetně odůvodnění)
Samostatná část OOP.
V této části se můžete seznámit s vypořádáním jednotlivých námitek.
Vyhodnocení připomínek
Samostatná část OOP.
V této části se můžete seznámit s vypořádáním jednotlivých připomínek.
Vyhodnocení vlivů ÚPmB na udržitelný rozvoj území
Dokumentace je uvedena pro úplnost; není součástí vydávaného OOP.
Jak najdu konkrétní námitku/připomínku?
Vyhodnocení podání z fáze Veřejného projednání Konceptu ÚPmB (2011) je zpracováno odlišným způsobem. Jednotlivé svazky jsou řazeny dle požadavků k jednotlivým městským částem. Prostřednictvím „rozcestníku“ je možno dohledat konkrétní svazek, kde jsou námitky/připomínky k jednotlivým městským částem zařazeny a následně lze jednotlivá vyhodnocení dohledat v tabulce jednotlivých městských částí dle iniciál podatele a seznámit se se způsobem jejího vypořádání. K těmto svazkům vyhodnocení zároveň patří svazky Souhrny podání, které obsahují kompletní souhrn všech podání z fáze Veřejného projednání konceptu ÚPmB (2011). Řazení v těchto svazcích je dle čísel jednacích a je zcela nezávislé na řazení samotných vyhodnocení v jednotlivých svazcích dle městských částí.
Ve fázích projednání konajících se od roku 2020 pořizovatel vždy rozeslal všem podatelům identifikátory, pomocí nichž je možno dohledat prostřednictvím „rozcestníku“ konkrétní svazek, kde je námitka/připomínka zařazena a seznámit se se způsobem jejího vypořádání.
Pokud jste ve fázích projednání konajících se od roku 2020 uplatnili námitku/připomínku a nedisponujete identifikátorem, pak jej znovu můžete obdržet na Odboru územního plánování a rozvoje MMB, adresa Kounicova 67, 601 67 Brno. Identifikátor nelze sdělovat telefonicky ani mailem – každý podatel se musí prokázat platným dokladem totožnosti (tento postup se vztahuje na fyzické osoby a zástupce právnické osoby).
Domluvit schůzku si můžete s těmito kolegyněmi:
Ing. arch. Monika Jašková, tel.: 542 174 143; jaskova.monika@brno.cz
Ing. Zuzana Křenková, tel.: 542 174 585; krenkova.zuzana@brno.cz
Ing. arch. Šárka Havránková, tel.: 542 174 587; havrankova.sarka@brno.cz
Iva Danielová, tel.: 542 174 129; danielova.iva@brno.cz
Pro orientaci ve svazcích Přílohy č. 6 a Přílohy č. 7 slouží níže uvedené rozcestníky. Návod, jak s nimi pracovat najdete v jejich popiscích.
Územní plán města Brna, včetně dokladů o jeho pořizování, je v souladu s ust. § 165 odst. 1 zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, s ohledem na to, že jeho vydání proběhlo dle ust. § 323 odst. 9 zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů, uložen a do dokumentace je možné v úředních hodinách nahlížet na Magistrátu města Brna, Odboru územního plánování a rozvoje, Kounicova 67, Brno.